Dziś rano Sejm przyjął rządowy projekt ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla firm. W 2026 roku będzie obowiązywała dwuelementowa podstawa wymiaru składki zdrowotnej składająca się z części stałej ryczałtowej i zmiennej uzależnionej od przychodu lub dochodu, w zależności od formy opodatkowania. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców? Ilu z nich skorzysta, a ilu straci?
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która znacząco zmienia sposób naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Reforma, która ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, według Ministerstwa Finansów przyniesie korzyści ok. 2,5 mln przedsiębiorców i będzie kosztować budżet państwa 4,6 mld zł rocznie. Przedstawiamy przykładowe wyliczenia nowych zasad opłacania składki zdrowotnej.
Niektóre osoby niepełnosprawne mogą otrzymać dodatkowe wsparcie pieniężne w wysokości 500 zł. Świadczenie uzupełniające, potocznie nazywane „500+ dla osób niepełnosprawnych”, przyznawane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przypomina, kto może ubiegać się o to świadczenie oraz jak poprawnie złożyć wniosek ...
Podatnicy, którzy zanotowali niedopłatę podatku są zobowiązani uregulować ją na mikrorachunek podatkowy do dnia 30 kwietnia. Jak postępować jednak w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków? Na jaki mikrorachunek uiścić podatek?
Podatnicy VAT prowadzący indywidualnie działalność gospodarczą, z różnych powodów (np. ze względu na wiek, stan zdrowia), decydują się przekazać swoje przedsiębiorstwo w darowiźnie członkowi rodziny (np. dziecku, rodzeństwu) bądź na rzecz fundacji rodzinnej. Skutki w VAT takiej decyzji budzą pewne wątpliwości ...